VII Puchar Solnego Miasta i kolejne rekordy w Wieliczce!

W minioną sobotę rozegrana została I Runda Pucharu Solnego Miasta pod Patronatem Honorowym Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka Artura Kozioła. Na małopolskiej pływalni do rywalizacji przystąpiło prawie czterystu młodych zawodników reprezentujących kluby z aż pięciu województw. Portal news.megatiming.pl objął patronatem medialnym to wydarzenie.

Zawody rozpoczęły się od zmagań dzieci w wieku 7-9 lat w konkurencjach na dystansie 25 metrów. Klasyfikację generalną wśród pływaków 8-letnich i młodszych wygrali Karolina Kurzeja (STP Nowy Sącz) oraz Bartosz Kowal (Omega Olkusz), natomiast wśród dziewięciolatków najlepiej radzili sobie Adrian Ruchała z Nowego Sącza i Zuzanna Czaja (Korona Kraków). Zawodniczka Korony zaimponowała wynikami uzyskanymi za zwycięstwa na 25 m stylem dowolnym (16.03) i 25 m stylem grzbietowym (18.15).

Po krótkiej przerwie do walki o medale i pamiątkowe trofea z soli przygotowane przez organizatorów przystąpili starsi. Bardzo dobrą dyspozycją popisała się Wiktoria Ziober. Zawodniczka UKS SP 8 Chrzanów zaprezentowała się w dwóch konkurencjach i w obu ustanowiła najlepsze czasy w historii małopolskiego pływania wśród 12-latek. Najpierw okazała się najszybsza w swojej kategorii wiekowej na 100 m stylem motylkowym, notując wynik 1:07.45 - lepszy o ponad dwie sekundy od dotychczasowego rekordu województwa, który również należał do niej. Niedługo później wskoczyła do wody na dystansie 200 m stylem zmiennym. Osiem długości basenu pokonała w 2:30.88 i tym samym po prawie trzynastu latach wymazała z tabel MOZP rezultat Magdaleny Pułki (2:32.06).

W zestawieniu medalowym zwyciężyli reprezentanci Jedności 92 Przyszowice, którzy zgromadzili na swoim koncie 7 złotych, 8 srebrnych i 2 brązowe krążki. Jakub Kalkan i Roksana Bocian ze śląskiego klubu okazali się też najlepsi w klasyfikacji generalnej 13-latków. Najczęściej na podium stawali natomiast zawodnicy gospodarzy. Solne Miasto Wieliczka zakończyło zawody z aż 25 medalami. Dodatkowo Alicja Miłek okazała się najlepszą 11-latką, a Adam Przystał wygrał zmagania 14-latków, ex aequo z Kacprem Szczurkiem z UKS SP 8 Chrzanów.

Zwycięzcy klasyfikacji generalnej w poszczególnych kategoriach wiekowych:

14 lat: Weronika Habowska (Jasień Sucha Beskidzka) | Adam Przystał (Solne Miasto Wieliczka) i Kacper Szczurek (SP 8 Chrzanów),

13 lat: Roksana Bocian (Jedność 92 Przyszowice) | Jakub Kalkan (Jedność 92 Przyszowice),

12 lat: Wiktoria Ziober (SP 8 Chrzanów) | Kamil Gohla (MMKS Kędzierzyn Koźle),

11 lat: Alicja Miłek (Solne Miasto Wieliczka) | Mikołaj Nosowicz (Omega Olkusz),

10 lat: Flawia Kamzol (Korona Kraków) | Kacper Giec (Omega Olkusz),

9 lat: Zuzanna Czaja (Korona Kraków) | Adrian Ruchała (STP Nowy Sącz),

8 lat i młodsi: Karolina Kurzeja (STP Nowy Sącz) | Bartosz Kowal (Omega Olkusz)

Poza konkurencją wystartowały w Wieliczce dwie pływaczki szykujące się do zbliżających się wielkimi krokami mistrzostw Polski 15-latków w Ostrowcu Świętokrzyskim: Katarzyna Peciak i Dominika Kiszka. Obie zmierzyły się ze sobą na 100 m stylem dowolnym. Lepsza była reprezentantka gospodarzy (59.88), ale Kiszka poprawiła swoją życiówkę (1:01.93).

Następnie Peciak stanęła na słupku startowym na 100 m stylem motylkowym. Brązowa medalistka tej konkurencji na ubiegłorocznym krajowym czempionacie 14-latków na krótkim basenie musiała się mocno napracować, by pokonać Wiktorię Ziober i ostatecznie finiszowała z czasem 1:06.61. Z kolei zawodniczka UK SP 8 Chrzanów na 100 m stylem grzbietowym uzyskała wynik 1:08.35.

W tym roku składające się z dwóch rund Zawody Pływackie o Puchar Solnego Miasta odbywają się już po raz siódmy. Druga i zarazem ostatnia część zmagań odbędzie się 27 maja. Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w rywalizacji już teraz serdecznie zapraszamy do Wieliczki!

Tekst: Wojciech Kot
Zdjęcia: FOTO Rogalska