Jan Krzysztof Duda wicemistrzem Europy w szachach szybkich

W dniach 15-17 grudnia 2017 roku w Katowicach odbyły się Mistrzostwa Europy w Szachach Błyskawicznych i Szybkich pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

W Komitecie Honorowym znaleźli się także Prezydent Katowic Marcin Krupa, Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka, Wiceminister Energii Grzegorz Tobiszowski, Prezydent ECU Zurab Azmajparaszwili oraz Prezes PZSzach Adam Dzwonkowski.
W weekend 16-17 grudnia rozegrano turniej szachów szybkich, na dystansie 11 rund tempem 15 minut na partię + 10 sekund za każde posunięcie. W turnieju wystąpiło 1161 zawodników.

Niespodziewanym mistrzem Europy został 19 letni Maksim Wawulin z Rosji, który zdobył 10 punktów. Srebrny medal wywalczył Jan-Krzysztof Duda MKS MOS Wieliczka (9,5 pkt.). Polak zaczął od 9 zwycięstw, jednak porażka w ostatniej rundzie z Wawulinem zepchnęła go na drugie miejsce. Na najniższym stopniu podium stanął Paweł Ponkratow z Rosji (9,5 pkt.).

W piątek 15 grudnia odbył się turniej szachów błyskawicznych z udziałem 1068 zawodników na dystansie 11 podwójnych rund tempem 3 minuty na partię +2 sekundy za każde posunięcie. Mistrzem Europy został Białorusin Sergiej Żygałko (18 pkt.), który wyprzedził Anglika Luke McShane’a (17,5 pkt.) oraz Petra Michalika z Czech (17,5 pkt.). Czwarty był Jan-Krzysztof Duda MKS MOS Wieliczka z wynikiem 17 pkt.

W Katowicach pobity został rekord frekwencji, czyniąc mistrzostwa jedną z największych imprez sportowych w Polsce i Europie.

Równolegle do Mistrzostw dwóch śląskich zawodników: Jacek Gajewski oraz Wojciech Waruga podjęło się zadania pobicia rekordu Guinessa w długości trwania ciągłej gry w szachy. Zawodnikom udało się pobić rekord – grali łącznie 50 godzin i 2 minuty. W ciągu tego czasu zawodnicy zagrali aż 515 partii!

W czasie mistrzostw wszyscy zawodnicy i kibice mieli możliwość odwiedzenia strefy LOTTO w której można było spotkać członków Kadry Narodowej: brązowych medalistów Drużynowych Mistrzostw Świata Radosława Wojtaszka (MTS Kwidzyn), Jana-Krzysztofa Dudę (MKS MOS Wieliczka), Kacpra Pioruna (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), Mateusza Bartla (KSz Polonia Wrocław), Grzegorza Gajewskiego (KSz Hetman Katowice) a także Jacka Tomczaka (Akademia Szachowa Gliwice) i srebrną medalistkę olimpijską z Baku Jolantę Zawadzką (KSz Polonia Wrocław).