Międzynarodowy Ratingowy Puchar Świata Novussa w Polsce 2019

Gra Novuss, potocznie nazywana Bilardem Marynarskim, po raz trzeci zagościła w Wieliczce. W dniach 21-22 września w „Solnym Mieście” odbył się Międzynarodowy Ratingowy Puchar Świata Novusa osób niepełnosprawnych oraz Mistrzostwa Polski 2019 r.

Do naszego miasta przyjechali najmocniejsi zawodnicy z całego Świata: Łotwy, Estonii, Rosji, Niemiec, Węgier, Francji, Anglii, Ukrainy oraz Polski -  łącznie 95 sportowców. W pierwszym dniu rywalizowało 17 kobiet, 59 mężczyzn. Drugi dzień rozpoczął się rywalizacją 22 osób niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich. Tego samego dnia rywalizowały również pary. Turniej odbywał się w systemie szwajcarskim od 7-11 rund po 4-6 setów.  Głównym sędzią Turnieju był Kaspars Paegle – doświadczony sędzia z Niemiec.

W rywalizacji indywidualnej wśród kobiet najlepszą zawodniczką została Ilona Indrane (LAT) 9,0 pkt., na drugim miejscu Marite Paberza (LAT) 8,5 pkt., trzecią pozycję zdobyła Dace Balaka (LAT) 7,5 pkt. Najlepszym sportowcem wśród mężczyzn został Imants Caklis (LAT) 9 pkt, na drugim miejscu Arturs Laugalis (EST) 9 pkt., na trzecim miejscu Guntars Liepins (LAT) 9 pkt.

Mistrzostwa Polski 2019 r. zdobył zawodnik z Wieliczki – Maciej Kunc,  wicemistrzem został zawodnik z Kielc – Jerzy Bondziński, a solny Puchar za trzecie miejsce pojechał do Rybnika (Mariusz Malinowski).

3. Osokina T. (EST)/Hillar E. (LAT)

Puchar zwycięzcy wśród osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich wywalczył Valdis Laganovskis (LAT), drugi był, tak jak rok temu - Jaan Saartok (EST), trzecie miejsce wywalczył Valdis Strods (LAT). W Kategorii osób niepełnosprawnych wygrał Guido Trees (EST), drugie miejsce Vasilij Osipov (RUS), trzecie miejsce zajął Kaido Pung (EST).
Puchary zwycięzcom wręczali zastępcy burmistrza Wieliczki – Agnieszka Szczepaniak oraz Piotr Krupa.

Polskę reprezentowało 8 zawodników Przedstawiciele Polski dzielnie walczyli o zdobycie punktów w zaciętej rywalizacji z mistrzami. Należy nadmienić, że najmłodsi uczestnicy turnieju mieli 10 i 14 lat.

Bardzo cieszy fakt, że tak liczna grupa osób niepełnosprawnych przybyła do Wieliczki. Wielu z nich pokonanie ponad 1000 km dystansu sprawia kłopot, ale mimo to, chęć rywalizacji i spotkania się przy stole bilardu marynarskiego ich nie zniechęca.
Organizator Turnieju - Stowarzyszenie Novuss Polska oraz FINSO (Międzynarodowa organizacja zrzeszająca federacje Novusa różnych państw świata) dziękuje wszystkim osobom wspierającym to wydarzenie sportowe – Burmistrzowi Miasta i Gminy Wieliczki, Prezesowi Solnego Miasta, dyrektor SP nr 1 w Wieliczce, Dyrektor SP nr 4 W Wieliczce, grupie wolontariuszy z LO w Wieliczce oraz wszystkim innym osobom, które czynnie włączyły się w przygotowania tego niezapomnianego dla zawodników wydarzenia. Spotykamy się kolejny raz za rok!

Kilka słów o grze. Gra pochodzi z Łotwy i ma już 90 lat, na Łotwie jest przyznana sportem narodowym. Grę rozgrywa się na kwadratowym stole o boku ok. 100 cm. Celem gry jest umieszczenie wszystkich krążków swojego koloru w łuzach za pomocą kija i dużego krążka, pełniącego funkcję białej bili stosowanej w innych odmianach bilardu.

Więcej informacji znajdziemy na Wikipedii pod hasłem „Novuss” oraz na naszej stronie www.novuss.pl

Tekst: Svetlana Kunc