150 lat Towarzystwa Śpiewaczego "Lutnia" w Wieliczce

W dziejach naszego miasta, jak i całego kraju nie ma żadnego innego chóru, który poszczycić mógłby się tak długą i piękną tradycją. W minioną sobotę obchodziliśmy jubileusz 150-lecia Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”, czyli najdłużej nieprzerwanie działającego polskiego chóru amatorskiego. Chór ten od wielu lat znajduje się pod patronatem Wielickiego Centrum Kultury - realizujemy wspólnie różnorodne wydarzenia kulturalne i wspieramy wszelkie inicjatywy z jego udziałem.

 
Z tej okazji w Kampusie Wielickim odbył się uroczysty koncert z udziałem „Lutnistów” oraz zaprzyjaźnionych muzyków: Piotra Windaka z Marią Wilczek-Krupą, Piotra Jasińskiego z Janem Gonciarczykiem, Katarzyny Jędral oraz zespołu instrumentalnego Pawła Dyjaka.
Honorowy patronat nad uroczystością objął Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka Artur Kozioł.
 
 
Po koncercie w imieniu burmistrza Wieliczki Artura Kozioła wyrazy uznania i gratulacje dla wszystkich chórzystów, na ręce dyrygent chóru Jadwigi Szado oraz prezesa Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia” Jerzego Markowskiego złożyły Zastępca Burmistrza ds. Społecznych Agnieszka Szczepaniak oraz Dyrektor Wielickiego Centrum Kultury Magdalena Kot wraz z Zespołem. Do życzeń dołączyli również przedstawiciele zaprzyjaźnionych zespołów i grup artystycznych działających na terenie naszej gminy - Yanabanda, Zespół Regionalny „Mietniowiacy”, Zespół Pieśni i Tańca „Sułkowianie”, Chór Camerata.
 
 
Podczas spotkania wręczono cztery medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznawane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Srebrne medale otrzymali sam Chór„Lutnia” oraz dyrygentkaa Jadwigi Szado, a brązowe – wieloletni prezes zespołu i chórzysta Jerzy Markowski oraz Jan Gonciarczyk. To nie koniec wyróżnień dla chórzystów. Odznaczenia honorowe „Zasłużony dla Kultury Polski” trafiły do: Haliny Gawron, Katarzyny Jędral, Piotra Jasińskiego oraz Michała Roehlicha. Natomiast władze Małopolski uhonorowały specjalnymi podziękowaniami członków„Lutni” z najdłuższym stażem – Józefę Turchan, która należy do chóru już 60 lat oraz Stanisława Krawczyka (50 lat) i Józefę Jaglarz (49 lat). A na ręce Jadwigi Szado przekazano nagrodę województwa małopolskiego – Medal Polonia Minor.
 
 
Jeszcze raz składamy serdeczne podziękowania za ogromny wkład i zaangażowanie. Współpraca z „Lutnią” to dla nas zaszczyt i największa przyjemność. Wszystkim członkom Chóru życzymy dalszej, pełnej sukcesów drogi artystycznej i niekończącej się radości ze wspólnego śpiewania.

GALERIA